Hlavní menu

Řešení exekuce: Důležité je jednat rychle

exekuci řešte co nejrychleji

Do dluhové pasti - situace, ve které nejste schopni splácet dluhy ze svých příjmů, se můžete dostat překvapivě snadno. Pokud máte například hypotéku na nemovitost a postihne vás krátký výpadek příjmů, třeba kvůli nemoci, rozbije se vám lednička, či jiný životně důležitý spotřebič, není nic lákavějšího, než vzít si další a další půjčku. A najednou přijde dopis od exekutora. Co teď?

Dluhová past, nebo také dluhová spirála je stav, ve kterém nejste ze svých příjmů schopni splácet dluhy. A není horší řešení, než brát si další půjčky na pokrytí splátek. Ve finále totiž tak narůstají úroky a půjčka se může několikanásobně zvednout.

Důležité je proto jednat hned. V momentě, kdy dostanete dopis od exekutora, máte 30 dní lhůtu, ve které musíte zareagovat a snažit se s exekutorem najít řešení této situace. Pokud najdete řešení v této lhůtě, výrazně ušetříte na odměnách exekutorovi – až polovinu částky.

Nemovitost v exekuci? Přijdete o moc peněz

Pokud není možné vytvořit splátkový kalendář, nezbývá než prodat majetek. Jako první se většinou dlužníci zbavují automobilů, jejichž hodnota, ale většinou pokryje jenom malou část dluhu. Pokud není jiná možnost než prodat nemovitost, je dobré si nejdříve nechat poradit.

Potíž je v tom, že majetek v exekuci se většinou prodává pod cenou a vy na celé transakci proděláte. Což může bohužel vést k tomu, že prodej nemovitosti dluh nepokryje a z dluhové pasti se nedostanete.

Nemovitosti v dražbě se prodávají pod cenou, je možné je prodat až za cenu 2/3 hodnoty, z čehož dlužník musí zaplatit kromě dluhu ještě náklady na dražbu, na exekuční řízení, náklady věřiteli a také odměnu exekutorovi.

Odborník vám pomůže

Je proto dobré vyhledat odborníka, nejlépe zkušeného realitního makléře, který vám pomůže nemovitost prodat za její tržní cenu, ještě před samotnou dražbou. Tím ušetříte náklady s ní spojené a zároveň získáte adekvátní částku, která odpovídá tržní ceně.

Dostat se z dluhové pasti je tak daleko jednoduší a pravděpodobně vám zbydou i peníze do nového začátku. Pokud držíte v ruce exekuční příkaz, neváhejte a klidně se nám ozvěte. Rádi vám se vším poradíme.

Zpět do blogu

14.10.2017